Red Hat Certified Engineer

Úplně jsem se tu, narozdíl od Twitteru, zapomněl pochlubit. Chvíli po tom co jsem dosáhl na RHCSA, jsem se rozhodl pokračovat. Napoprvé mi další level v Red Hat certifikaci utekl o 2 body (ze 300), napodruhé se ale zadařilo. Od 25. listopadu mě tak pod číslem 111-122-990 najdete jako RHCE.


Red Hat Certified Engineer

4 thoughts on “Red Hat Certified Engineer

 1. Libor

  Zdravím! Na fedora.cz jsem od vás četl pár příspěvků a tak došel až sem. Opožděně gratuluji ke složené zkoušce! Zaujalo mě to, vůbec jsem netušil že to existuje. Chtěl bych se optat na praktickou stránku, jestli je nutné docházet osobně na nějaké přednášky či na finální zkoušku nebo zda stačí po netu a samostudium, popř. jak to celé probíhá (a lá cisco?) A pak by mě ještě zajímala finanční stránka. Jinak děkuji za zde poskytnutné materiály. Děkuji!
  Zdraví li737

  1. Jakub Jedelský Post author

   Zdravíčko a opožděně díky :)

   Já jsem jak RHCSA, tak RHCE řešil samostudiem. Tím, že se v RHELu (resp. CentOSu) dennodenně hrabu, jsem nějaké zkušenosti nabral, něco jsem se si musel dostudovat. Okruhy jsou k nalezení na webu Red Hatu (po webu se jich válí spousty, ale můžou být zastaralé) a zkoušky se jich opravdu drží. Vše je praktické, žádný otázky a,b,c, ale pěkná konfigurace. Vše je samozřejmě v angličtině.

   V ČR má zkoušky na startosti Datascript (pokud se nepletu, tak nikdo jiný), takže ceny u nich. Já platil to, co mají teď: 8,5k za RHCSA a 11k za RHCE. Nabízí samozřejmě i kurzy, ale ceny se pak pohybují trošku výš.

   Říkal jsem si, že bych tu jednotlivé okruhy zkusil nějak rozepsat, ale nikdy se mi do toho nechtělo. Třeba se dokopu.. :)

   PS: Red Hat nabízí online "rozřazovací" test: http://www.redhat.com/resourcelibrary/articles/training-skills-assessment

 2. li737

  Ahoj! Díky za info, omrknu to a třeba se o to za nějakou dobu pokusím. :) Je nějaký významný rozdíl mezi RHEL a CentOS? Četl jsem že zkouška probíhá na redhatu a pokud si ošahám CentOS (momentálně mám na test minisíti několik fedor) jestli bych pak neměl nějaké nepředvídané problémy. (jiné umístění konfiguráků, jiné subsystémy např. SysVinit vs. systemd atd). Co jsem se dočetl na CentOS webu tak by to mělo být stejné až na loga RH.

  1. Jakub Jedelský Post author

   Je to tak, jak se píše na webu CentOSu. Jde o úplně to stejné, jen bez registrovaných Red Hat značek. Asi jediný rozdíl je v tom, že RHEL používá speciální příkazy pro subscriptions (aktivaci) a jiné repozitáře. To je ale něco, co se u zkoušky neobjevuje.

   Příjemnou zábavu :)

Comments are closed.