Tak už je venku: Firefox 4

Firefox logoHned na úvod podotýkám, že tu nechci opakovat, co všechno nového Firefox 4 přináší. Je toho plný Google a zítra má na root.cz vyjít článek od Pavla Cvrčka, který prý všechny novinky představí. Mě osobně zaujalo dění kolem nového vydání, které odstartovalo dnes po 16 hodině SEČ.

Firefox 3 se dostal do Guinnessovy knihy rekordů, jako nejstahovanější softwarová aplikace během 24 hodin. Od té doby uběhly už dlouhé čtyři roky, čekal jsem tedy co si pro nás lidé z Mozilly vymyslí.

Počítadlo

Aplikace s počítadlem se objevila už při předchozím vydání; jak jinak by lidé mohli sledovat, jak se "ten jejich" prohlížeč zapisuje do dějin. Pokud si dobře pamatuju, šlo o běžící čísílka a mapu zobrazující, kde kdo zrovna stahuje. To stejné se objevilo i letos na webu glow.mozilla.com.

Firefox 4: Počítadlo

Firefix 4: Světové počítadlo

Vývojáři z Mozilly ale nezůstali jen u tohoto. Protože díky IP adresám a jejich dosupnému geografickému uspořádání si nás může kdokoliv zaškatulkovat, můžete si na stejném webu zobrazit i statistiky kde se v jakém objemu stahuje. Nejsou tu jen světadíly, nebo státy. Přes Českou republiku a Jihomoravský kraj jsem se doklikal až k Brnu (to vedlo) a okolním městům jako Blankso, Adamov, apod.
Firefox 4: Statistiky

Firefox 4: Počítadlo a statistiky


Ve spodní liště pak můžete sledovat, kolikrát se baláček stáhl za minutu. Po hodině od zahájení se čísla pohybovala kolem 6000, nyní, dvě hdiny po začátku, jsme na 8000+ stažení za minutu. To de.

Twitter party

Počítadlo ujde, ale kdo ho dnes nepoužívá, že? To takový Twitter ... zná taky úplně každý. A proto vznikla Twitterparty (http://twitterparty.mozilla.org/cs), kam se dostane každý se svým tweetem upozorňující na nový Firefox pomocí hashtagu #fx4 (tento hashtag se mimochodem dostal i do nejpoužívanějších, tzv. Trending Topics/Trends). A jak jsem se přesvědčil, fungovaly i hashtagy jiné, třeba #Firefox4, se který jsem tam já.

Firefox 4: Twitterparty

Firefox 4: Twitterparty


S tímto se kluci (a holky) z Mozilly vytáhli. Člověk něco napíše a hned si vidí, jak je součástí takové velké komunity a jak se všichni zajímají o to stejný a tak nějak intimně se k sobě tisknou.. Z mého pohledu krásné využití Twitteru.

Byla při tomto vypuknutí spuštěna ještě nějaká aplikace ke které jsem se nedostal? A líbíly se vám tyto dvě?

...a málem bych zapomněl na odkaz, kde můžete Firefox stahovat.

Při psaní tohoto článku byl použit výhradně Firefox 4 (RC 2) přičemž nedošlo k žádnemu záseku, pádu nebo chybě. Stejně tak nebylo ublíženo žádnému roztomilému zvířátku. Po dopsání a zveřejnění přesedám zpět na Chrome ... ehm