Synchronizace e-mailových účtů (IMAP)

Většina uživatelů se ke svým e-mailům nedostane jinak než přes protokol POP3 nebo IMAP (což vlastně úplně stačí). Problém nastává ve chvíli, kdy chceme e-maily zálohovat, synchronizovat nebo migrovat jinam. Hodní správcové nám můžou někam nahrát např. tarball, příp. data zkopírovat pomocí rsync.

e-mailPokud jste ale na takové nenarazili (nebo je nechcete otravovat, protože mají fakt hodně práce :)), bude se Vám hodit utilitka napsaná v perlu - imapsync. Výhodou je, že ji nemusíte spouštět ani na jednom ze serverů, můžete tak převést e-maily z Hotmail ke Googlu nebo jinak dle chuti.

Jak tedy na ni? Nejdříve ji nainstalujeme standardně z repozitáře (balík se nachází snad ve všech distribucích), připravte se na spoustu závislostí (ve výsledku ale zabere cca 4MB):

# Debian a klony
$ apt-get install imapsync 
# RHEL a klony
$ yum install imapsync

Volby imapsync můžeme rozdělit do 3 kategorií: globální, zdrojový (označovaný jako 1) a cílový (2) server. Před samotným kopírováním je dobré použít přepínač --dry, který provede pouze simulaci a zkontroluje, zda se lze k serverům připojit a data přesouvat.

Pro připojení je dobré si ujasnit, zda se připojujeme se zabezpečením SSL (volba --ssl1 nebo --ssl2) a také na jaký port se připojujeme (--port1/2). Informace o všech volbách včetně pár příkladů vám dají manuálové stránky. Já jsem se po chvilce pátrání dostal např k tomuto:

$ imapsync --syncinternaldates --noauthmd5 \
>    --host1 domain.tld --user1 uzivatelske_jmeno --password1 heslo --port1 143 \
>    --host2 domena.cz --user2 [email protected] --password2 heslo --ssl2