Chraňte svoje soukromí na Facebooku

FacebookO tom, že bezpečnost vašich osobních údajů je provozovatelům Facebooku u ... je jim to jedno, se píše snad všude. Po zveřejnění "protokolu" OpenGraph se tyto zprávy ještě více rozšířily a dokonce byl zvolen den pro hromadný odchod z této sociální sítě - 31. 5. 2010. Pokud zde máte přátele, na které byste jiný kontakt sháněli horko-těžko, kteří vám poskytují zajímavé informace (nemyslím tím pozvánky do skupin např. "Zdovolením, Zdovolením, Zdovolením......Uhni Kurva !!!!! xD") a tedy se vám odcházet nechce, doporučuji si nastavit soukromí nějak rozumně - to znamená, co není životně nutné → zakázat.

ReclaimPrivacy

V internetových vodách se objevila opensource aplikace ReclaimPrivacy (http://www.reclaimprivacy.org), která si klade jednoduchý cíl - upozornit uživatele na to, co o sobě sdílejí, donutit je tak zvážit, zda to opravdu sdílet chtějí a nabídnout jim rychlé odkazy pro úpravu nastavení soukromí. Protože se jedná o opensource (zdrojový kód), je zaručeno, že údaje, které má aplikace k dispozici (vše, co jste kdy na facebooku zveřejnili) se nedostanou do nesprávných rukou.

A jak to funguje?

  1. (Jděte na stránku ReclaimPrivacy)
  2. Odkaz "Scan for Privacy" si uložte jako záložku (jedná se o javascripový kód)
  3. přepněte se na stránku Facebook.com, přihlašte se
  4. ze záložek dříve uložený odkaz spusťte

Náhled aplikace ReclaimPrivacy

Náhled aplikace ReclaimPrivacy

Mě bohužel nefungoval scan pro tagy a pro info (viz náhled).

Prohledej Graph API

Facebook.com o vás a o vašich přátelích zveřejňuje občas až příliš informací - co si o vašem účtu může kdokoliv zjistit pomocí API má ukázat tato aplikace.

Jak to funguje?

  1. Jděte na svůj profil a zde zjistěte své ID (přidá se jako číslo za .../profile.php?) nebo svůj alias (nezobrazí se .../profile.php, ale právě váš alias)
  2. ID (nebo alias) zkopírujte do aplikace a načtěte informace (Go)
  3. Divte se, co na Vás všechno ví :)