"Oblíbenost" Windows vs. linux

Nedávno jsem si přečet zprávičku na root.cz o tom, jak: "O ubuntu se lidé zajímají více než o Windows". Jenže celé srovnání pomocí Google Trends je hloupost...

Zprávička odkazuje na blogpost jistého Juna Auza, který se snaží pomocí grafů z Google Trends prokázat, že slovo Ubuntu je více vyhledávané než Windows XP, neboli Ubuntu je oblíbenější než Windows XP. Souhlasím hned s prvním komentářem u tohoto blogpostu:

"Great. Linux is more famous than an operating system from 2001.
What a victory. Sigh."

Je přece hloupost porovnávat slova "Windows XP" a "Ubuntu". Vždyť XP nám konkretizuje přímo vydání Windows, kdežto Ubuntu je jen samotný název. Nechám na samotném čtenáři, ať si porovná verze zhruba stejně staré: "Windows XP" a "Ubuntu 4.10" (případně "Ubuntu Warty Warthog"). Směšné, že?

Zajímavější, a s alespoň nějakým výslednem, by mohlo být srovnání samotných Windows (bez udání verze) s Ubuntu (samozřejmě bez udání verze, buďme objektivní):

Google Trends: Windows, Ubuntu

Google Trends: Windows, Ubuntu

A hned pěkně vidíme, jak jsme na tom. Klíčová slova s Windows sice pomalu klesají a Ubuntu stoupá (všímáte si těch záchvěvů v okamžiku vydání nové verze?), ale očividně mezi nimi rozdíl stále je a dlouho bude. To, že si uživatelé Ubuntu přizpůsobují grafy a radují se, jak je jich moc, jim příliš nepomůže.

Pro zajímavost přikládám další srovnání, a to Windows vs. Linux (samozřejmě, že Windows stále vede, jen je zajímavé to klesání pro "linux") a různé linuxové distribuce (ano, zde opravdu Ubuntu vede, ale není se čemu divit. Je to přece linux pro lidi :) ):

Google Trends: Windows, Linux

Google Trends: Windows, Linux

Google Trends: Ubuntu, Gentoo, Fedora, RedHat, Slackware

Google Trends: Ubuntu, Gentoo, Fedora, RedHat, Slackware